Race Results

Click this button to submit race results: Submit Results

You can filter results below by race and/or runner.

Questions or corrections can be emailed to webmaster@uppervalleyrunningclub.org.

       


Shaker Seven (7M)
Enfield, NH, June 23, 2019 – results

Name M/F Age Time Pace Overall (/85) Age Group
Colin Smith M 43 46:57 6:43 2 1/12 M4049
Eric James M 41 49:16 7:03 3 2/12 M4049
Charlie Buttrey M 60 49:50 7:08 5 1/5 M6069
Nelson Carter M 58 53:32 7:39 7 2/11 M5059
Rob Daniels M 57 53:43 7:41 8 3/11 M5059
John Pomeroy M 35 54:51 7:51 10 1/5 M3039
Sharon McMonagle F 34 55:56 8:00 11 1/10 F3039
Gunner Currier M 12 58:15 8:20 16 2/3 M0119
Alex Drew M 31 58:59 8:26 19 2/5 M3039
Casey Washburn M 29 59:09 8:27 20 1/3 M2029
Lisa Colgan F 44 59:16 8:28 21 1/13 F4049
Alexandra Bryar F 31 59:32 8:31 22 4/10 F3039
Jose Suarez M 38 59:46 8:33 23 3/5 M3039
Keriann Ketcham F 29 59:52 8:34 24 2/7 F2029
John Valentine M 69 1:00:01 8:35 25 3/5 M6069
Leah Todd F 29 1:01:10 8:45 27 3/7 F2029
James Scott King M 56 1:03:22 9:04 36 5/11 M5059
Keith Culver M 46 1:03:53 9:08 38 6/12 M4049
Travis Peters M 29 1:04:22 9:12 39 4/5 M3039
Mary Peters F 27 1:04:22 9:12 40 5/7 F2029
Nancy Dunbar F 47 1:04:23 9:12 41 2/13 F4049
Geoff Dunbar M 48 1:04:24 9:12 42 7/12 M4049
Tom Moore M 57 1:05:00 9:18 45 6/11 M5059
Quinn Colgan M 43 1:08:40 9:49 52 9/12 M4049
Marie Parizo F 62 1:08:50 9:50 53 2/4 F6069
Chris Wolfe F 43 1:09:03 9:52 54 6/13 F4049
Sara Roebuck F 43 1:11:39 10:15 57 7/13 F4049
Charles Morgan M 54 1:13:24 10:30 59 8/11 M5059
Jeff Neily M 50 1:14:33 10:39 61 9/11 M5059
Julia Neily F 56 1:18:04 11:10 66 4/8 F5059
Minami Plude F 32 1:18:14 11:11 67 9/10 F3039
Kristin Maffei F 33 1:21:50 11:42 72 10/10 F3039
Lori Stevens F 47 1:24:07 12:01 76 10/13 F4049
Chris Ng M 59 1:34:07 13:27 82 11/11 M5059
Mairi Brayton F 48 1:34:07 13:27 83 12/13 F4049
Alice Kennedy F 41 1:47:56 15:26 85 13/13 F4049

Capital City Classic (10K)
Concord, NH, June 22, 2019 – results

Name M/F Age Time Pace Overall (/438) Age Group
Andrew Erickson M 23 33:39 5:25 3 3/3 MOPEN
Rich Smith M 49 36:02 5:48 16 2/38 M4049
Alex Hall M 32 36:30 5:53 18 3/49 M3039
Geoff Dunbar M 48 41:38 6:42 53 6/38 M4049
Rob Daniels M 57 42:29 6:51 59 11/46 M5059
Sara Vannah F 23 43:26 7:00 67 3/25 F2029
Matt Sherman M 27 44:12 7:07 74 13/23 M2029
Tom Moore M 57 45:29 7:20 89 14/46 M5059
Timothy Smith M 58 46:00 7:25 98 15/46 M5059
Dorcas DenHartog F 54 46:04 7:25 100 3/45 F5059
Nancy Dunbar F 47 46:07 7:26 101 4/54 F4049
Robert Jones M 29 46:53 7:33 107 15/23 M2029
Pam Moore F 55 49:52 8:02 143 6/45 F5059
Scott Rebhun M 58 50:31 8:08 149 27/46 M5059
Susannah Gravel F 38 56:50 9:09 240 25/56 F3039
Elizabeth Gonnerman F 74 57:24 9:15 249 1/3 F7079
Ellen Chandler F 58 57:40 9:17 253 18/45 F5059
Michael Gonnerman M 76 1:04:03 10:19 325 9/13 M7079
Alan Callaway M 78 1:04:41 10:25 327 10/13 M7079
Joseph Phillips M 67 1:21:39 13:09 424 28/30 M6069
Judy Phillips F 66 1:40:10 16:08 437 15/15 F6069

Earlier Races >><< Later Races