Race Results

Click this button to submit race results: Submit Results

You can filter results below by race and/or runner.

Questions or corrections can be emailed to webmaster@uppervalleyrunningclub.org.

       


Epsom Old Home Day 4-Miler (4M)
Epsom, NH, August 12, 2018 – results

Name M/F Age Time Pace Overall (/154) Age Group
Yufeng Guo M 29 23:22 5:5 3 1/5 M2029
Rob Daniels M 56 28:07 7:0 27 9/22 M5059
Kenneth Stone M 59 28:55 7:1 37 12/22 M5059
Jim Burnett M 68 29:49 7:2 43 5/14 M6069
Laurie Reed F 57 30:40 7:4 50 3/28 F5059
Gunner Currier M 11 30:45 7:4 51 3/4 M0119
Jennifer Hansen F 54 30:51 7:4 52 4/28 F5059
James Scott King M 55 32:30 8:0 67 17/22 M5059
Robyn Mosher F 56 32:45 8:1 69 9/28 F5059
Ellen Chandler F 57 33:04 8:1 74 12/28 F5059
Karen Wright F 38 33:50 8:2 78 6/14 F3039
Elizabeth Gonnerman F 73 33:51 8:2 79 1/1 F7099
Michael Gonnerman M 75 40:17 10:0 121 2/7 M7099
Tiffany Currier F 39 42:36 10:3 135 14/14 F3039

Run With The Law 5K (5k)
Canaan, NH, August 5, 2018 – results

Name M/F Age Time Pace Overall (/127) Age Group
Jotham Burnett M 38 0:17:11 0:5:3 1 1/15 M3039
Christopher Welker M 22 0:18:50 0:6:0 4 2/9 M2029
Rob Edson M 54 0:19:20 0:6:1 5 1/12 M5059
Matt Sherman M 26 0:21:04 0:6:4 10 3/9 M2029
Rick Junior M 45 0:21:10 0:6:5 11 2/12 M4049
Justin Smith M 18 0:21:32 0:6:5 12 1/1 M1019
Rob Daniels M 56 0:21:33 0:6:5 13 3/12 M5059
Tom Moore M 56 0:21:37 0:6:5 14 4/12 M5059
John Pomeroy M 34 0:21:39 0:6:5 15 5/15 M3039
Michael Musty M 32 0:21:47 0:7:0 16 6/15 M3039
Jim Smith M 60 0:22:03 0:7:0 18 1/6 M6069
Colin Smith M 42 0:22:06 0:7:0 19 3/12 M4049
Casey Washburn M 28 0:22:25 0:7:1 21 5/9 M2029
Cindy Edson F 50 0:22:36 0:7:1 23 1/7 F5059
Michael Herron M 51 0:22:40 0:7:1 24 6/12 M5059
Alex Mainor M 31 0:22:45 0:7:2 26 7/15 M3039
Jose Suarez M 37 0:23:53 0:7:4 34 8/15 M3039
Madeleine Bothe F 37 0:23:56 0:7:4 35 3/19 F3039
Jennifer Hansen F 54 0:24:00 0:7:4 36 2/7 F5059
Alex Drew M 31 0:24:02 0:7:4 37 9/15 M3039
Jim Burnett M 68 0:24:07 0:7:4 38 2/6 M6069
Todd Mackenzie M 49 0:24:33 0:7:5 39 7/12 M4049
Darrel Lasell M 60 0:24:55 0:8:0 43 3/6 M6069
Lisa Colgan F 43 0:24:59 0:8:0 44 1/15 F4049
Gunner Currier M 11 0:25:09 0:8:0 46 3/7 M1019
James Scott King M 55 0:25:21 0:8:1 47 8/12 M5059
Melissa Herman F 51 0:26:33 0:8:3 52 3/7 F5059
Ryan Scelza M 34 0:26:38 0:8:3 53 10/15 M3039
Quinn Colgan M 42 0:26:38 0:8:3 54 9/12 M4049
Elizabeth Gonnerman F 73 0:27:01 0:8:4 57 1/3 F7079
Mary Mancuso F 60 0:27:19 0:8:4 59 1/2 F6069
Amanda Rusin F 38 0:27:21 0:8:5 60 5/19 F3039
Karina McNamara F 32 0:28:06 0:9:0 63 6/19 F3039
William Young M 72 0:28:22 0:9:0 66 1/5 M7079
Kristen Downey F 41 0:28:30 0:9:1 67 5/15 F4049
Martin Dyxenburg M 49 0:28:59 0:9:2 69 11/12 M4049
Julie Paye F 41 0:29:45 0:9:3 75 8/15 F4049
Michael Gonnerman M 75 0:30:44 0:9:5 77 2/5 M7079
Nicole Labrecque F 31 0:30:45 0:9:5 78 9/19 F3039
Abagail Barmon F 30 0:31:01 0:10: 79 3/7 F2029
Pam Moore F 54 0:31:34 0:10: 81 4/7 F5059
Desislava Pomeroy F 32 0:31:48 0:10: 83 10/19 F3039
Yuki Burnett F 41 0:31:49 0:10: 84 10/15 F4049
Charles Morgan M 53 0:32:09 0:10: 87 10/12 M5059
Laura Lamontagne F 58 0:33:05 0:10: 90 5/7 F5059
Alan Callaway M 77 0:33:54 0:10: 93 5/5 M7079
Kevin Williams M 62 0:34:28 0:11: 96 6/6 M6069
Cheryl Lasell F 58 0:37:36 0:12: 104 7/7 F5059
Sally Scanlon F 73 0:37:54 0:12: 105 3/3 F7079

Earlier Races >><< Later Races