Race Results

Click this button to submit race results: Submit Results

You can filter results below by race and/or runner.

Questions or corrections can be emailed to webmaster@uppervalleyrunningclub.org.

       


Catamount Ultra (25K)
Stowe, VT, June 23, 2018 – results

Name M/F Age Time Pace Overall (/227) Age Group
Susannah Colby F 37 2:41:52 10:43 97 10/32 F30-39

Skip’s Run (4M)
Lebanon, NH, June 17, 2018 – results

Name M/F Age Time Pace Overall (/304) Age Group
Matthew Hoyt M 32 23:41 5:56 7 1/32 M30-39

Covered Bridges Half Marathon (13.1M)
Pomfret to Quechee, VT, June 3, 2018 – results

Name M/F Age Time Pace Overall (/1895) Age Group
Rich Smith M 48 01:16:37 5:51 7 2/98 M4549
Jotham Burnett M 38 1:17:51 5:57 9 3/110 M3539
Brian Betournay M 36 1:27:11 6:39 32 8/110 M3539
Mary Peters F 26 1:27:55 6:43 36 2/150 F2529
Travis Peters M 28 1:28:43 6:47 45 9/70 M2529
Max Kinateder M 35 1:28:49 6:47 48 10/110 M3539
Alden Hall M 48 1:28:50 6:47 49 6/98 M4549
Rich Joseph M 55 1:29:02 6:48 53 1/73 M5559
Richard Currier M 45 1:31:05 6:57 71 9/98 M4549
John Pomeroy M 34 1:34:19 7:12 93 15/89 M3034
Alisa Vereshchagin F 28 1:34:47 7:14 103 8/150 F2529
Charlie Buttrey M 59 1:35:48 7:19 115 3/73 M5559
Vanessa Garlick F 30 1:39:26 7:36 171 -/-
Kevin Hartstein M 28 1:39:27 7:36 172 21/70 M2529
Erik Ferguson M 40 1:40:12 7:39 182 18/98 M4044
Casey Washburn M 28 1:41:26 7:45 209 23/70 M2529
Dorcas DenHartog F 53 1:42:25 7:49 228 3/132 F5054
Todd Mackenzie M 48 1:42:32 7:50 231 22/98 M4549
Jim Burnett M 68 1:42:40 7:50 233 2/18 M6569
Amy Olson F 43 1:42:55 7:51 240 11/174 F4044
Liba Hladik F 53 1:43:06 7:52 246 4/132 F5054
Lydia Gill F 26 1:43:17 7:53 251 17/150 F2529
Jared Rhoads M 38 1:43:19 7:53 254 41/110 M3539
Colin Smith M 42 1:44:41 8:00 283 27/98 M4044
Matt Sherman M 26 1:45:04 8:01 292 27/70 M2529
Alex Mainor M 30 1:46:25 8:07 322 34/89 M3034
Michael Cox M 37 1:48:50 8:19 395 51/110 M3539
Michael Kokko M 35 1:48:51 8:19 397 52/110 M3539
Rebecca Wipfler F 33 1:50:12 8:25 422 21/160 F3034
Leslie Malone F 36 1:50:46 8:27 444 21/174 F3539
Jose Suarez M 37 1:51:00 8:28 448 55/110 M3539
Madeleine Bothe F 36 1:52:43 8:36 503 26/174 F3539
Nelson Carter M 57 1:53:07 8:38 519 24/73 M5559
Michael Herron M 51 1:54:06 8:43 561 32/82 M5054
Keriann Ketcham F 28 1:54:16 8:43 569 52/150 F2529
Karen Wright F 37 1:55:56 8:51 643 40/174 F3539
Rebecca Stanfield McCown F 36 1:58:54 9:05 760 59/174 F3539
James Scott King M 55 1:59:54 9:09 792 36/73 M5559
Betsy Gonnerman F 73 2:01:58 9:19 870 1/7 F7074
Cindy Glueck F 46 2:03:06 9:24 910 68/173 F4549
Amanda Rusin F 38 2:03:22 9:25 920 83/174 F3539
Jennifer Hansen F 54 2:03:50 9:27 941 39/132 F5054
Yuki Burnett F 41 2:09:43 9:54 1132 83/174 F4044
Martin Dyxenburg M 49 2:17:57 10:32 1368 89/98 M4549
Ellen Chandler F 57 2:19:07 10:37 1393 -/-
Julia Neily F 55 2:22:10 10:51 1466 39/53 F5559
Desislava Pomeroy F 32 2:24:32 11:02 1513 130/160 F3034
Tiffany Currier F 39 2:26:35 11:11 1554 137/174 F3539
William Young M 72 2:29:11 11:23 1600 4/9 M7074
Michael Gonnerman M 75 2:29:11 11:23 1601 1/1 M7579

Earlier Races >><< Later Races