Race Results

Click this button to submit race results: Submit Results

You can filter results below by race and/or runner.

Questions or corrections can be emailed to webmaster@uppervalleyrunningclub.org.

       


Race To The Top Of Vermont (4.3 M)
Stowe, Vt, August 27, 2017 – results

Name M/F Age Time Pace Overall (/453) Age Group
Len Hall M 64 48:46 11:21 52 2/28 60-69
Bob Mulvaney M 64 50:44 11:49 66 3/28 60-69
Gene Fahey M 69 59:48 13:55 174 16/28 60-69

5k Race to the Ledges (5k)
Concord, NH, August 26, 2017 – results

Name M/F Age Time Pace Overall (/138) Age Group
Amanda Rusin F 37 26:21 8:29 42 4/16 F30-39

Under the Tree (10K)
Hartland VT, August 19, 2017 – results

Name M/F Age Time Pace Overall (/14) Age Group
Keith Culver M 44 52:41 08:29 7 1/1 M40-49

Bridge of Flowers (10k)
Shelburne Falls, Ma, August 12, 2017 – results

Name M/F Age Time Pace Overall (/569) Age Group
Len Hall M 64 44:41 7:12 86 1/17 60-64

Run from the Law (5K)
Canann, NH, August 6, 2017 – results

Name M/F Age Time Pace Overall (/196) Age Group
Rich Smith M 47 17:23.8 5:36 5 1/22 M40-49
Rob Edson M 53 17:47.9 5:43 8 1/25 M50-59
Lorna Young F 29 18:01.2 5:48 12 1/3 FTOP
Kevin Pascoe M 52 19:44.1 6:21 21 5/25 M50-59
Geoff Dunbar M 46 19:45.6 6:21 23 5/22 M40-49
Justin Smith M 17 19:53.2 6:24 24 3/4 M16-19
Evan Bick M 32 19:53.8 6:24 25 5/19 M30-39
Tom Moore M 55 19:58.8 6:25 26 6/25 M50-59
Jared Rhoads M 37 20:17.6 6:32 28 6/19 M30-39
Max Kinateder M 34 20:16.2 6:31 29 7/19 M30-39
Hunter Kappel M 26 20:22.1 6:33 30 3/9 M20-29
Casey Washburn M 27 20:35.2 6:37 32 4/9 M20-29
Michael Musty M 31 20:31.2 6:36 33 8/19 M30-39
Dillon Huber-Parker M 25 20:39.7 6:39 34 5/9 M20-29
Todd Mackenzie M 48 20:40.8 6:39 36 7/22 M40-49
Cindy Edson F 49 20:43.6 6:40 37 2/3 FTOP
Richard Currier M 44 20:47.3 6:41 38 8/22 M40-49
Pam Moore F 53 20:47.0 6:41 39 3/3 FTOP
Timothy Smith M 56 20:51.2 6:42 40 8/25 M50-59
Dorcas Wonsavage F 52 20:54.7 6:43 41 1/22 F50-59
John Pomeroy M 33 20:53.8 6:43 42 10/19 M30-39
Rob Daniels M 55 21:00.0 6:45 43 9/25 M50-59
EJ Kiefer M 45 21:51.1 7:02 51 11/22 M40-49
Nancy Dunbar F 45 22:00.9 7:05 52 1/17 F40-49
Jose Suarez M 36 22:19.6 7:11 56 12/19 M30-39
Jim Burnett M 67 22:31.3 7:15 61 5/14 M60-69
Hillary Wheeler F 36 22:36.5 7:16 63 1/24 F30-39
Dave Sullivan M 57 22:41.6 7:18 66 12/25 M50-59
Gillian Sowden F 35 23:03.8 7:25 68 4/24 F30-39
Madeleine Bothe F 36 24:50.5 7:59 90 8/24 F30-39
Stephen Lee M 35 24:54.7 8:01 91 15/19 M30-39
Deborah Keane F 61 24:56.0 8:01 92 2/6 F60-69
Alison Findon F 46 25:08.0 8:05 94 6/17 F40-49
Andrew Rose M 34 25:05.7 8:04 96 16/19 M30-39
Kyle Hackett M 30 25:24.7 8:10 102 18/19 M30-39
Keith Culver M 44 25:49.4 8:18 105 17/22 M40-49
Gunner Currier M 10 26:04.2 8:23 110 1/2 M1-12
Karen Wright F 37 25:52.7 8:19 112 10/24 F30-39
Peter Wild M 55 26:01.1 8:22 113 19/25 M50-59
Elizabeth Gonnerman F 72 26:40.5 8:35 119 1/2 F70-79
Amanda Rusin F 37 26:55.2 8:40 125 13/24 F30-39
Keriann Ketcham F 27 27:23.5 8:49 130 8/15 F20-29
Debra Fortier F 63 27:59.6 9:00 135 3/6 F60-69
James Scott King M 54 28:00.4 9:01 136 22/25 M50-59
Laura Hackett F 29 28:11.1 9:04 139 9/15 F20-29
Sarah Kappel F 23 29:03.0 9:21 144 10/15 F20-29
Mary Mancuso F 59 29:03.4 9:21 146 12/22 F50-59
Desislava Pomeroy F 31 29:16.2 9:25 149 18/24 F30-39
Kevin Williams M 61 29:59.0 9:39 153 11/14 M60-69
Charles Morgan M 52 30:24.4 9:47 155 24/25 M50-59
Gina Gracie F 53 30:50.9 9:55 157 14/22 F50-59
Julia Neily F 54 31:12.2 10:02 160 16/22 F50-59
Laura Lamontagne F 57 31:33.4 10:09 161 17/22 F50-59
Nicole Labrecque F 30 31:50.1 10:14 164 19/24 F30-39
Joe Frazier M 67 32:35.9 10:29 167 12/14 M60-69
Janet Wallace F 51 33:17.2 10:43 172 20/22 F50-59
Ellie Ferguson F 57 36:16.4 11:40 179 22/22 F50-59
Sally Scanlon F 72 37:04.4 11:56 180 2/2 F70-79
Debra Kappel F 65 37:47.7 12:10 181 6/6 F60-69
Colin Smith M 41 38:14.9 12:18 185 22/22 M40-49
Leah Lee F 35 39:11.8 12:37 187 23/24 F30-39
David Davis M 28 44:38.4 14:22 191 9/9 M20-29

Earlier Races >><< Later Races