Race Results

Click this button to submit race results: Submit Results

You can filter results below by race and/or runner.

Questions or corrections can be emailed to webmaster@uppervalleyrunningclub.org.

       


Under the Tree (5k)
Hartland, VT, August 17, 2019

Name M/F Age Time Pace Overall (/-) Age Group
Kyle Morrison M 24 16:20 1 1/3 M20-29
Colin Smith M 43 18:04 3 2/8 M40-49
Charlie Buttrey M 60 19:58 4 1/6 M60-69
Jim Westrich M 55 20:29 5 1/10 M50-59
Jeff Reed M 65 20:32 6 2/6 M60-69
John Pomeroy M 35 20:36 7 1/6 M30-39
Timothy Smith M 58 20:40 9 2/10 M50-59
Casey Washburn M 29 20:41 10 2/3 M20-29
Jim Burnett M 69 22:38 12 3/6 M60-69
Alex Drew M 32 22:44 13 3/6 M30-39
Keriann Ketcham F 29 22:59 15 1/3 F20-29
Nancy Dunbar F 47 23:14 16 1/12 F40-49
Ryan Scelza M 35 23:41 17 4/6 M30-39
Geoff Dunbar M 48 23:46 18 4/8 M40-49
Karen Wright F 39 24:45 19 1/8 F30-39
Melissa Herman F 52 24:53 20 2/12 F50-59
Sean Wolfe M 45 25:58 28 6/8 M40-49
James Scott King M 56 25:59 29 4/10 M50-59
Kristen Downey F 42 26:30 31 2/12 F40-49
Marie Parizo F 63 27:25 34 1/4 F60-69
Chris Wolfe F 44 27:38 36 3/12 F40-49
Sara Roebuck F 44 27:51 37 4/12 F40-49
Chris Ng M 60 28:03 38 6/10 M50-59
Charles Morgan M 55 29:05 41 7/10 M50-59
Laura Lamontagne F 59 29:14 42 3/12 F50-59
Lori Stevens F 47 31:12 45 6/12 F40-49
Kristin Maffei F 33 32:25 47 3/8 F30-39
Deepak Karanwal M 45 29:44 47 -/- M40-49
Janet Morgan F 49 33:22 49 7/12 F40-49
Kevin Williams M 63 34:29 52 6/6 M60-69
Sally Scanlon F 74 35:57 53 1/2 F70+
Kari Grua F 30 36:19 54 5/8 F30-39
John Wilson M 52 36:20 55 8/10 M50-59
Cheryl Lasell F 59 36:38 57 7/12 F50-59
Heidi St. Peter F 42 37:03 59 9/12 F40-49
Jose Suarez M 38 42:36 68 6/6 M30-39

Red, White, & Blue 2.6 (2.6M)
Lebanon, NH, July 4, 2019 – results

Name M/F Age Time Pace Overall (/109) Age Group
Deepak Karanwal M 44 25:58 9:59 45 5/6 M40-49

Red, White, and Blue 6.2 (10k)
Lebanon, NH, July 4, 2019 – results

Name M/F Age Time Pace Overall (/-) Age Group
Adam Glueck M 20 :37:50 6:06 2 1/6 M20/29
Colin Smith M 43 :40:50 6:35 5 1/18 M40/49
Matt Delmont M 41 :41:17 6:39 6 2/18 M40/49
Geoff Dunbar M 48 :41:53 6:45 10 4/18 M40/49
Eric James M 41 :42:27 6:50 13 5/18 M40/49
Charlie Buttrey M 60 :43:50 7:04 15 1/10 M60/69
Jim Westrich M 55 45:56 7:22 18 1/12 M50/59
Nancy Dunbar F 47 :45:51 7:23 19 3/12 F40/49
Rob Daniels M 57 :46:38 7:31 21 2/12 M50/59
Kenneth Stone M 60 47:10 7:36 23 2/10 M60/69
Alex Mainor M 31 :47:25 7:38 27 5/14 M30/39
Sharon McMonagle F 34 :48:55 7:53 31 2/10 F30/39
John Pomeroy M 35 :49:03 7:54 32 8/14 M30/39
Alex Drew M 31 :49:13 7:56 34 9/14 M30/39
Lisa Colgan F 44 :49:20 7:57 35 4/12 F40/49
John Valentine M 69 :52:07 8:24 40 3/10 M60/69
Kristen Coats F 48 :54:06 8:43 47 6/12 F40/49
Keriann Ketcham F 29 :54:07 8:43 48 6/6 F20/29
James Scott King M 56 54:59 8:50 50 4/12 M50/59
Keith Culver M 46 :55:24 8:56 51 13/18 M40/49
Matt Maughan M 41 :55:24 8:56 51 13/18 M40/49
Nicole Adams F 36 :56:26 9:06 57 5/10 F30/39
Steven Boyle M 51 :56:29 9:06 58 7/12 M50/59
Karen Wright F 38 :56:41 9:08 59 6/10 F30/39
Robert Jones M 29 :57:00 9:11 61 4/6 M20/29
Melissa Herman F 52 :57:11 9:13 63 1/13 F50/59
Kristen Downey F 42 :57:34 9:17 64 7/12 F40/49
Quinn Colgan M 43 :58:00 9:21 65 15/18 M40/49
Elizabeth Gonnerman F 74 :59:28 9:35 67 1/1 F70/99
Marie Parizo F 63 :59:36 9:36 68 1/3 F60/69
Sara Roebuck F 43 1:01:58 9:59 74 8/12 F40/49
Matthew Locker M 63 1:02:15 10:02 77 8/10 M60/69
Chris Ng M 59 1:02:21 10:03 78 8/12 M50/59
Charles Morgan M 54 1:02:32 10:05 79 9/12 M50/59
Jeff Neily M 50 1:02:34 10:05 80 10/12 M50/59
Mary Mancuso F 61 1:03:02 10:10 81 2/3 F60/69
Laura Lamontagne F 59 1:05:02 10:29 89 4/13 F50/59
Michael Gonnerman M 76 1:05:40 10:35 91 1/1 M70/99
Julia Neily F 56 1:06:02 10:39 92 5/13 F50/59
Kristin Maffei F 33 1:11:49 11:35 97 9/10 F30/39
Jim Burnett M 69 1:19:06 12:45 104 10/10 M60/69
Jotham Burnett M 39 1:19:08 12:45 105 14/14 M30/39
Catherine Schneider F 55 1:19:40 12:50 106 13/13 F50/59
Mairi Brayton F 48 1:21:52 13:12 108 11/12 F40/49
Alice Kennedy F 41 1:34:40 15:16 109 12/12 F40/49

Earlier Races >>